גיל אורלי על הלוואות בערבות מדינה

גיל אורלי על הלוואות בערבות מדינה

לכל מדינה אינטרס מובהק לקיים מגזר עסקי משגשג, וגם בישראל מוצעת תמיכה לעסקים, ובפרט לאלה הקטנים והבינוניים שזקוקים לעזרה – האפיק שבאמצעותו עוזרת המדינה לעסקים אלה הוא הלוואות בערבות מדינה, וכדי להבין טוב יותר במה מדובר, כדאי להקשיב להסברים של המנטור הכלכלי המוערך גיל אורלי.

מהי הלוואה בערבות מדינה?

הלוואה בערבות מדינה כשמה כן היא, הלוואה שהמדינה ערבה לה. בזכות אותה ערבות מדינה, הבנקים המסחריים לא חוששים לספק כסף לאותם עסקים שזקוקים לו, ובתנאים טובים יותר כך שמדובר במצב Win-Win. בהקשר זה כדאי לציין שבמקרים רבים עסקים קטנים ובינוניים נאלצים לשלם ריבית גבוהה יותר ביחס לריבית שאותה משלמים עסקים גדולים, כך שערבות המדינה מסייעת לא רק לקבל הלוואה אלא גם לשלם פחות תמורתה.

הצעד הראשון בדרך לניצול האופציה הוא כמובן מודעות לכך שהיא קיימת ורלוונטית עבורכם – בדיוק כפי שבמסגרת קורס סוד הכסף גיל אורלי מקדיש זמן רב לנושא זיהוי ההזדמנויות וניצולן. הלוואות בערבות מדינה מיועדות הן לעסקים קיימים והן לעסקים שמוקמים זה עתה, והסכום שניתן לקבל בדרך זו משתנה בהתאם למאפייני העסק.

לעסקים חדשים מיועד "מסלול הקמה". במסלול זה ניתן לקבל סכום של עד חצי מיליון ₪, לפרק זמן של עד 5 שנים (כשמתוכם חצי שנה מוגדרת כ"גרייס", כלומר רק לאחר 6 חודשים מתחילים להחזיר את ההלוואה). גיל אורלי מציין שגם עסקים פעילים יכולים לפנות למסלול הקמה, וזאת בתנאי שמעולם לא עשו שימוש במסגרות אשראי, פעלו מהבית וכעת הם רוצים לעבור לפעול ממקום שמיועד אך ורק לעסק או כשמדובר על עוסק פטור שהופך להיות עוסק מורשה.

הלוואה בערבות מדינה ניתנת גם למי שרוצה לרכוש עסק פעיל. במסגרת קורס סוד הכסף לומדים המשתתפים איך להגדיר במדויק מטרות ויעדים ואיך לבנות תוכנית פעולה למימוש אותן מטרות, ואם אתם מזהים הזדמנות ברכישת עסק קיים, תוכלו לקבל עד 35% מהמחיר שאתם נדרשים לשלם עבור אותו עסק.

הלוואות לעסקים קיימים

עסקים קיימים יכולים לבחור בין מסלול השקעות למסלול הון חוזר.

במסלול השקעות הסכום המקסימלי שניתן כהלוואה בערבות המדינה הוא חצי מיליון ₪ או 8% מהמחזור של העסק (המחזור בשנה האחרונה שלפני הגשת הבקשה). יצוין כי מדובר בסכום הגבוה מבין השניים. גיל אורלי מציין כי מסלול זה מיועד לעסקים שזקוקים לכסף כדי להתרחב או לטובת השקעה ספציפית (למשל בציוד), כך שכדי לקבל את ההלוואה יש להגיש תוכנית השקעה מפורטת, וכן להשקיע בעצמכם 20% מהסכום שאותו אתם מבקשים.

אם הסיבה לחיפוש אחרי הלוואה הוא קושי בתזרים המזומנים (נושא נוסף שנלמד בקורס סוד הכסף), המסלול המתאים הוא מסלול הון חוזר. גם באפיק זה הסכום המקסימלי הוא 8% מהמחזור או 500,000 ₪, הסכום הגבוה מבין השניים.

בשני המסלולים ההלוואה היא ל-5 שנים כולל חצי שנת גרייס.

סוד הכסף – מתי כדאי לבקש הלוואה?

אחד הנושאים החשובים במסגרת קורס סוד הכסף הוא הבנת ההבדל בין חוב רע לחוב טוב. חובות טובים הם אלה שמאפשרים לנו למנף את היכולות הקיימות לטובת השקעות חכמות, וזאת מבלי לאבד את חופש הפעולה שלנו, בעוד חובות רעים הם כאלה שמסכנים אותנו שלא לצורך. בהקשר של הלוואות בערבות מדינה כדאי לזכור שאמנם מדובר באופציה שמוצעת בתנאים אטרקטיביים, אבל גיל אורלי מציין שלא תמיד כדאי לקחת הלוואה, ולעתים הפתרון הוא התייעלות כלכלית או יצירת שיתופי פעולה שמחזקים את היכולות הכלכליות של העסק.

בכל מקרה מומלץ לכל בעל עסק, קיים או בהקמה, ללמוד את סוד הכסף, וכדאי לשריין מקום במחזור הקרוב של קורס מבוקש זה כבר היום.