מי נוגע לי בקרן השתלמות?

ויכוח מרתק: בעד ונגד הצעת הסיוע של ראש הממשלה ושר האוצר שתאפשר לחוסכים בקרן השתלמות למשוך כספים ללא ריבית. האם המהלך אכן יעזור לאזרחים, או שיגרור לאי יציבות בבורסה?

בתוכנית הסיוע הכלכלית שהגישו רה"מ ושר האוצר ישראל כץ בולטת הצעה מעניינת שאמנם דורשת תיקון חקיקה, אולם במקרה ותאושר יוכלו תושבים החוסכים בקרנות השתלמות למשוך סכום של עד 63,000 ₪ ללא קנסות, בחלוקה חודשית של 10,500 ש"ח לחודש, למשך שישה חודשים. המהלך לא יעלה כסף למדינה, וכן יעניק לאזרחים מזומנים באופן מיידי, כך שזה נשמע פנטסטי. אבל ההצעה דוקא מעוררת ויכוחים רבים לגבי היעילות שלה לטווח הארוך.

למה נגד?

בימים כתיקונם, קרנות ההשתלמות מהוות חיסכון לטווח הארוך ונהנות מהטבות כמו פטור ממס על משיכות כספים עד לסכום מסוים, אבל במקביל ניתן למשוך את הכסף רק לאחר 6 שנים. במציאות, בשל המעלות הרבות של החיסכון בקרנות ההשתלמות, ישנם חוסכים רבים שמעדיפים להשאיר שם את כספם לתקופה ארוכה יותר, למרות שכבר יכולים למשוך אותו ללא תשלום מס. לפי ההצעה המדוברת, יוכל כל אחד למשוך כספים בסכום הנ"ל ללא כל מס או קנס.

אם יש מי שיפסיד מהמהלך הזה, אלו לכאורה מנהלי בתי ההשקעות, ויש מהם מי שמתנגדים להצעה וטוענים שהתוכנית תפגע גם בחוסכים שנוגעים בתוכנית חיסכון ששמורה להם לעתיד, וגם תהיה לה השפעה דרמטית על יציבות הבורסה. לדבריהם זו טעות חמורה למכור בזמן של משבר מוצרים פיננסיים במחירים מוזלים. בדר"כ משלמים על שגיאות כאלו ביוקר. ואם תהינה ירידות בבורסה – זה יפגע גם במשקיעים וגם באלו שמשכו את כספם. מה גם, שקרנות ההשתלמות חשובות מאד בעידן הזה, כי קרנות הפנסיה מניבות סכומים שלא מספיקים לרמת החיים של רוב האנשים, וקרנות ההשתלמות מהוות 'השלמת הכנסה'. פגיעה בקרנות ההשתלמות תוביל בעתיד להעמקת העוני.

אז למה בכל זאת יש דעות שמצדדות ברעיון?

מטרת התוכנית לעזור לאנשים שנקלעו לקשיי פרנסה או אפילו לחובות ולתת להם מרווח נשימה מידי להתאוששות כלכלית. ההדגש בקמפיין התוכנית צריך לעודד לקחת הלוואה מקרן השתלמות שזו הלוואה בתנאים מצוינים עם ריבית מהנמוכות בשוק, ולא למשוך כספים. בכל מקרה הפונים יגיעו לנציגים שמתמחים בשימור לקוחות והם יבהירו להם את המעלות בנטילת הלוואה מהקרן על פני משיכת הכספים, ויעודדו אותם לבחור באופציה הראשונה. סביר להניח כי רוב האנשים אכן לא ימשכו כספים, אלא רק אם לא תהיה להם בררה. ועם משיכות הסכומים הללו – יש לקרנות ההשתלמות אפשרות להתמודד, ללא שתהיה לכך השפעה דרמטית מדי על השוק. בסך הכל התשואות בשוק ההון גבוהות למדי, ומשתלמות, ולכן רוב האנשים לא ירוצו לפדות כספים בלי לשקול היטב אם הם אכן זקוקים להם באופן נואש, ובשביל אלו בדיוק נועדה התוכנית.