8 ספרים מומלצים בנושא השקעות

הרשימה הבאה כוללת ספרים שסללו לי הדרך בתחום הפיננסי. אני מודעת לעובדה שקוראים ישראלים פחות נוטים לקרוא ספרים באנגלית, אבל אני בכל זאת ממש ממליצה.

הערה קטנה:
קניתי את ה-קינדל, קורא הספרים של אמזון. אחת הקניות היותר משתלמות. אמנם המכשיר לא מושלם, אבל הוא נוח, קל, אמין והכי חשוב – חוסך לי כסף ומקום אחסון.

ספרי השקעות מומלצים

פרישה מוקדמת והתנהלות כלכלית נכונה

YOUR MONEY OR YOU LIFE

ספר מצוין שגרם לי לשנות לגמרי את הראיה שלי על כסף. הקו המרכזי של הספר הוא שכסף לא נועד כדי לקנות מה שאנחנו רוצים, אלא כדי להשיג חופש כלכלי. כותב הספר יבקש מכם לחשב את המשכורת "האמיתית" שלכם (בניכוי הוצאות תחבורה + מיסים + מדים במידה ויש + יוקר המחיה) ולחלק אותה בשעות העבודה שלכם + זמן הנסיעות + זמן ההתארגנות. אני בטוחה שהתוצאה תפחיד אתכם, כנראה שהשכר השעתי שלכם יהיה נמוך יותר מהשכר מינימום הקבוע בחוק לנוער. לאחר מכן, תתבקשו להשתמש ב"שכר" שלכם כדי לחשב את המוצרים שאתם רוכשים למשל, אם יצא לכם שאתם מרוויחים 9 ₪ לשעה, ואתם רוצים לקנות משהו שעולה 450 ₪, תצטרכו לעבוד עבורו 50 שעות!!.
מאחר וכולנו חיים רק פעם אחת ויום שעובר לא חוזר, צריך לבדוק מה הערך של 50 השעות האלה בהשוואה לערך המוצר שקניתם. יש מצב שתגידו ש 50 שעות זה פרק זמן הגיוני וסביר ויכול להיות שתבינו שזה הזוי לבזבז 50 שעות עבור זה.

THE MILLIONAIRE NEXT DOOR

ספר מעולה שכתב תומאס סטנלי ובו הוא כותב ומפרט על תכונות שיש לאנשים שצברו מעל מיליון דולר. רובם אגב לא גרים בשכונות יוקרה ונוסעים ברולס רויס, אלא אנשים רגילים לחלוטין, זה יכול להיות גם השכן שלכם.

ESCAPE FROM FREEDOM

הטענה המרכזית של הסופר, הפסיכולוג והפילוסוף אריך פרום, היא שבני אדם ביסודם שואפים לחופש. אבל בחברה אנושית לא ידידותית, קרה, המלאה בקשיים וסכנות, אנשים יהיו מוכנים לוותר על החופש שלהם כדי להרגיש יותר בטוחים ואפילו, יבצעו בחירות הרבה יותר קיצוניות בגלל שהם לא מצליחים להתמודד עם החופש להם וכך קמות דיקטטורות. 

כלכלה

NAKED ECONOMICS

המחבר גם כותב טור במגזין "THE ECONOMIST". הספר הזה זכה להכרה רבה ולתגובות חיוביות בגלל שהוא מלמד את כל יסודות הכלכלה בלי גרפים מלחיצים והוא אפילו מתובל בהומור.

THE RICHEST MAN IN BABYLON

ספר הכתוב בצורת משלים כלכליים, אותם כתב ג'ורג' קלסון בשנות העשרים. המשלים כביכול מתרחשים בבבל העתיקה ולכל סיפור יש מוסר השכל כלכלי במגוון נושאים כמו: נדל"ן, השקעות, חיסכון ועוד. ספר מעולה לאנשים שאוהבים להפיק לקחים מניסיונות של אחרים.

השקעות

A RANDOM WALK DOWN WALL SREET

זהו ספר מצוין שנכתב על ידי פרופסור מלכיאל ברטון, משקיע בחסד ומתומכיה הגדולים של ההשקעה הפסיבית. בין היתר הוא מסביר את היתרונות של השקעה במדדים על פני השקעה במניות.

THE INVESTOR’S MANIFESTO

ספר שכתב ויליאם ברנשטיין. זהו ספר השקעות איכותי ותמציתי המיועד בעיקר למשקיע המתחיל. הספר מסביר את כל התיאוריה והפרקטיקה של ההשקעות. לשיטתו, תיק השקעות טוב צריך להיות מורכב מ 60% מניות ו 40% אג"ח. הוא כתוב בצורה קצת "אמריקאית", אבל הוא מושלם למשקיע ישראלי שרוצה להשקיע בחו"ל.

THE INTELLIGENT INVESTOR

ספר חובה שנכתב על ידי בנג'מין גרהם ,יועץ ההשקעות האגדי. הספר יבנה לכם את כל יסודות הכלכלה גם בלי ניסיון וידע קודם. הספר עצמו ישן כמו העולם אבל העקרונות שלו עדיין חיים ובועטים.

מקווה שתמצאו לפחות ספר אחד לטעמכם.. תהנו!