כל מה שצריך לדעת על קרן השתלמות

כיום קרנות השתלמות הן דרך החיסכון המשתלמת ביותר. לא קיים מכשיר יותר משתלם כיום, אם אין לכם קרן השתלמות זה בדיוק הזמן ללכת למעסיק שלכם ולבקש ממנו לפתוח לכם אחת. כנראה שתצטרכו קצת לשכנע אותו כי זה מוצר שעולה לו הרבה כסף אבל שווה להתעקש, זהי שיטת חיסכון שמגלמת בתוכה הרבה הטבות פיננסיות, בעיקר הטבות מס שהופכות את קרן ההשתלמות לכלכלית מהרגע הראשון: לא משלמים מס על ההפקדות של המעסיק (יורד ישר מהמשכורת ומחושב לצרכי מס) ולא משלמים מס על רווחי הון.

זהו חיסכון לטווח בינוני – 6 שנים, מוצרים אחרים המעניקים הטבות מס הם מוצרים להשקעה לטווח ארוך בלבד.

קרן השתלמות

קרן השתלמות היא דרך חיסכון לטווח קצר עד בינוני. ניתן לממש את הקרן אחרי שלוש שנים למטרת לימודים בלבד, ואחרי שש שנים לכל מטרה, כמובן, שניתן להמשיך אותה עד הפרישה. הקרן עברה כמה וכמה שינויים במרוצת השנים. בהתחלה היא הייתה מיועדת ללימודים והשתלמויות מקצועיות (מכאן שמה). כיום, קרן השתלמות היא דרך החיסכון הנפוצה ביותר בקרב שכירים וגם בקרב עצמאים וזאת בגלל ההטבות וההקלות במס. אלו הטבות משמעותיות מאוד ביחס למכשירים אחרים לאותה תקופת זמן.

מאפייניה של קרן ההשתלמות

ישנם מספר הבדלים בין קרנות השתלמות למכשירי השקעה אחרים. דבר ראשון, בקרן השתלמות לא קיים רכיב של ביטוח בניגוד לקרנות הפנסיה האחרות. זהו מכשיר חיסכון ותו לא ולא ניתן להרחיב אותו. דבר שני, יתרון מאוד גדול שיש לקרן ההשתלמות על אפיקי השקעה אחרים היא העובדה שאם מפסיקים להפקיד כסף בקרן מכל סיבה שהיא, היא עדיין ממשיכה לצבור ותק וריביות. זו גמישות שלא קיימת בתחום.

חשוב לדעת ולזכור שגם בקרן השתלמות נגבים דמי ניהול על ידי החברות המנהלות השונות. בדרך כלל הם יהיו נמוכים יותר בהשוואה למסלולי השקעה אחרים. נגובה המקסימלי של דמי הניהול הוא 2% בשנה אבל, אם המעסיק שלכם הוא ארגון גדול סביר מאוד להניח שאתם משלמים הרבה פחות מ 2% דמי ניהול. אם המעסיק שלכם הוא גוף קטן, זו עדיין לא סיבה לשלם דמי ניהול כל כך יקרים. נהלו משא ומתן עם החברה המנהלת, יש היום המון תחרות בין החברות וזה ישחק לטובתכם. בסופו של דבר דמי הניהול צריכים להיות בין 0.5% ל 1% מקסימום.

ככל הנראה התנאים המשתלמים ביותר הם של עובדי ההוראה – דמי ניהול שנעים סביב 0.05%. כדי להוזיל כמה שאפשר את העלויות של קרן ההשתלמות, ניתן לבחור בחברות שמתבססות על מודל IRS (מודל הניהול האישי). בדרך כלל דמי הניהול יהיו בסביבות ה 0.4% והיתרון הגדול הוא שכל אחד יכול לעשות את החלטות ההשקעה שנראות לו המתאימות ביותר עבורו. החיסרון הגדול הוא צריך להבין את התחום על בוריו ולקרוא את כל האותיות הקטנות (ולהבין אותן), בקיצור זה לא מסלול למשקיע המתחיל.

התשואות בקרנות השתלמות הן לא אחידות ומשתנות בין חברה לחברה ומזמן לזמן. חשוב לדעת מה היו הרווחים של הקרן בשנה האחרונה, אבל לא רק, צריך ללכת עוד קצת אחורה למשל: חמש שנים. במסלול סולידי ממוצע (30% מניות ו 70% אג"ח), התשואה השנתית הכוללת יכולה לנוע בסביבות ה 4% בראיה של חמש שנים אחורה. אבל, אין שום אחריות שמה שהיה הוא שיהיה. חוץ מזה, כשהריביות כל כך נמוכות עד אפסיות, הרבה יותר קשה להפיק רווחים מהשקעה במסלולים סולידיים והצפי הוא, שתהיה ירידה חדה ברווחים של מסלולים אלה.

קרן השתלמות לשכירים

כמו שאמרנו, היתרון המשמעותי ביותר בקרן השתלמות הוא הטבות המס. ההטבות לא ניתנות רק בגין ההפקדות, אלא עבור כל נכס פיננסי המוחזק בתוך קרן ההשתלמות. מה שזה אומר בפשטות, זה שבעת המכירה כל הנכסים (מניות, אגרות חוב, קרנות ריט ועוד) יהיו פטורים ממס רווח. בנוסף, גם הריביות שנצברו בקרן, פטורות ממס בעת מימוש הקרן.

הטבות המס הן יותר משמעותיות עבור שכירים מאשר עבור עצמאים. שכיר ייהנה מפטור ממס כאשר גובה ההפקדה יהיה עד 10% מהמשכורת שלו (2.5% הפקדות העובד ו 75% הפקדות המעסיק). אולם, ישנה תקרת הפקדה הפטורה ממס. עד שכר חודשי של 15,712 ₪, ניתן להנות מהפטור ממס. במשכורות גבוהות יותר עדיין ניתן להפקיד לקרן, אך מה שחורג מהסכום הפטור יחויב במס. התקרה היא 18,800 ₪ בשנה.

הטבות המס

  • ההפקדות לקרן לא נחשבות כמשכורת:

אם למשל המעסיק שלכם מפריש 750 ₪ בחודש לקרן ההשתלמות שלכם, הכסף הזה יורד מהשכר ולא מחויב במס הכנסה. תקרת ההפקדה החודשית הפטורה ממס היא 1,571 ₪.

כמו שאמרנו, המעסיק מפקיד 75% והעובד 25%. כמובן, שהפקדות לקרנות השתלמות נחשבות למעביד כהוצאות מוכרות.

  • פטור ממס בגין רווח:

הקרן משקיעה את הכסף שלכם בכל מיני נכסים פיננסיים (אגרות חוב, מניות ועוד) במידה ויש לה (והציפייה כמובן היא שיהיו לה) רווחים, היא פטורה ממס בגינם.

אחרי 6 שנים, אתם יכולים לממש את הקרן בלי מס בעוד המס על רווחים בהשקעה מסוג זה עומד על 25%!!!

נראה דוגמה לצורך ההמחשה:

הפקדות שנתיות של המעסיק – 10,000 ₪ (75%)

הפקדות שנתיות של העובד –  3,334 ₪ (25%)

בתום שש שנים יהיה לכם – 80,000 ₪

רווחים שצברה הקרן במהלך התקופה – 40,000 ₪

הסכום אותו תקבלו אחרי 6 שנים – 120,000 ₪.

40,000 השקלים שהרווחתם, פטורים ממס.

קרן השתלמות לעצמאים

על פניו, הפקדה לקרן השתלמות פחות כדאית לעצמאי כי הוא זה שמפקיד את כל הכספים אבל, ההגדרה של ההפקדות כהוצאה מוכרת והטבות המס הניתנות על קרנות השתלמות הופכות אותה לכדאית גם עבור עצמאיים. החוק מאפשר לעצמאי להפקיד עד 7% מההכנסה השנתית שלו לקרן השתלמות ולהנות מפטור ממס. ההפקדה לא חייבת להיות חודשית, ניתן להפקיד גם בכמה פעימות בודדות במהלך השנה. אמנם, הוא פחות ייהנה מצבירת הריביות על הקרן באופן חודשי אבל זה פחות משמעותי.

בניגוד למה שהיינו מצפים 2.5% הראשונים לא יוכרו כהוצאה מוכרת ואילו ה 4.5% הנותרים כן. יש הכנסה מקסימלית בשנה הקבועה בחוק, המאפשרת הטבות מס, נכון לעכשיו הוא 261,00 ₪.

דוגמא לצורך המחשה:

הכנסה חודשית- 11,000 ₪

הכנסה שנתית- 132,000 ₪ .0נמוך מ 261,000)

7% פטור ממס- 9,240 ₪

2.5% הוצאה לא מוכרת- 2310 ש"ח

4.5% הוצאה מוכרת – 6,930 ₪.

איך פותחים קרן השתלמות?

קיים הבדל בין שכירים לעצמאיים גם באופן פתיחת הקרן. לכל קרן יש פרוצדורה ודרישות משלה אבל בכולן נקודת הפתיחה דומה, העובד צריך לבקש מהמעסיק שיפתח לו קרן השתלמות או לחילופין, שימשיך להפקיד לו לקרן קיימת. אחרי שה קרן נפתחת, המעסיק צריך לבצע ניכוי של הפקדות העובד מתלוש השכר שלו וההפקדות לקרן מבוצעות כל חודש. הכסף יועבר לקרן תוך 7 ימי עסקים מיום המשכורת או עד ה 15 לחודש בחודש העוקב. אם יום השכר הוא ה 10 לחודש, הכסף צריך לעבור לקרן עד ה 18-19 באותו חודש (כי יש ימים שהם לא ימי עסקים) או עד ה 15 לחודש של החודש הבא. המעסיק מחויב להעביר את הכספים ולדווח עליהם. מעסיק שלא יעשה את זה צפוי לקנס כספי ואפילו מאסר.

ואצל עצמאים? אצלם זה קצת שונה.. בעל העסק צריך לגשת לקרן עם תעודת העוסק שלו ועוד מסמכים אותם תדרוש הקרן. הוא יכול לבחור בין הפקדה חודשית להפקדות מזדמנות. רוב העצמאים מעדיפים להפקיד את הכסף לקראת סוף שנת המס, כשהם יודעים פחות או יותר איפה הם עומדים מבחינה פיננסית השנה.

מתי ניתן למשוך קרן השתלמות?

ניתן למשוך קרן השתלמות אחרי שש שנים מיום פתיחתה ללא מס. יש אפשרות לממש את הקרן אחרי שלוש שנים למטרת לימודים והכשרות מקצועיות או, שהחוסך הגיע לגיל פרישה. במידה ורוצים לממש את הקרן לפני 3/6 שנים, זה ממש, אבל ממש, לא כדאי (יש מס מטורף).

אצל עצמאים, יש דמיון בהנחיות אבל יש גם כמה נקודות שונות. כמו אצל שכירים, עצמאים יכולים למשוך את הכסף אחרי 6 שנים ללא מס, או אחרי 3 שנים בהתאם להגבלות שציינו קודם. עצמאים ייאלצו לשלם מס על הרווחים שלהם אם הסכום שהפקידו גבוה מהתקרה – 18,240 שנתי נכון לשנת 2016.

בקשה למשיכת הכסף היא לא מסובכת בדרך כלל. ישנו טופס באתר של כל אחת מהחברות. לטופס צריך לצרף צילום תעודת זהות ואישור ניהול חשבון (או צ'ק מבוטל). החברות חייבות לבצע את בקשה המימוש תוך ארבעה ימי עסקים. במידה ותגישו את הבקשה בתחילת החודש, יכול להיות עיכוב קטן כי שלושת הימים הראשונים בחודש לא נחשבים ימי עסקים בעניין זה.