איך תלמדו את ילדכם שימוש נכון בכסף?

10 פעילויות מהנות בשביל ללמד את הילדים שלך מה זה כסף:

לצערנו בתי הספר לא מלמדים את הילדים על הכסף, כך שאם אתה רוצה שהילדים שלך ידעו קצת מה זה כסף, אתה צריך ללמד אותו לבד. לפניך 10 רעיונות מצוינים לפעילויות נחמדות שיעזרו לילדים שלך ללמוד כסף.

צרו לילד שלכם חיסכון

לכו עם הילד שלכם לסניף הבנק ופתחו לו חשבון חיסכון משלו, שם הוא יפקיד את הכסף שיחסוך, פעולה זו תרגיל אותו לחסוך כבר מגיל צעיר, וכמובן, תלמד אותו על החשיבות של החיסכון. אל תמנעו ממנו למשוך את הכספים מהחיסכון בכל פעם שהוא רוצה – זה יגרום לו לראות את החיסכון כדבר שלילי שחוסם לו את הכסף שלו, במשך הזמן הוא יראה שהחיסכון הוא טוב מאוד, והוא מפתח מומלץ מאוד לכלכלה מוצלחת.

עודדו את ילדכם לעשות כסף

דרבנו את הילד שלכם להרוויח בעצמו כסף (הוא עדיין לא צריך להרוויח הרבה כסף, כסף קטן גם יספיק), זה גם ילמד אותו איך עושים כסף, וגם יגביר לו את הביטחון העצמי.

רעיון טוב שהילד יכול לעשות בו כסף, הוא למכור פריטים משומשים בשוק המקומי, או להעמיד שם עם חברים דוכן של שתיה קרה/ברד וכו', זה גם ילמד אותו על עבודה בצוות, ועבודה מול אנשים.

צאו לסבב קניות עם הילד

זה אולי קצת מוכר או בנאלי, אך עריכת קניות היא הזדמנות מעולה ללימוד ילדים להעריך כסף. קניה במכולת או בסופר היא הרבה מאוד פעמים המקום הראשון בו הילד מוציא כסף, מכיוון שכ- 30% מההכנסות שלנו הולכים על מוצרי משק בית ומזון. צריכה נכונה במכולת יכולה לחסוך למשפחה ממוצעת מעל 5,000 ש"ח בשנה. וביכולתכם לעזור לילד שלכם להבין את הדברים הללו על ידי עריכת קניה בצורה נכונה, צריכה מחושבת של קניית מוצרים, ושימוש יעיל בעודפים של מוצרים הקיימים בבית. כאשר אתה מוציא כסף ליד הילדים בצורה מבוקרת וזהירה אתה מעביר את המסר לילדים שלך בצורה הטובה ביותר.

תנו לילדכם לקבל החלטות על הוצאותיו בעצמו

כל הילדים אוהבים שנותנים להם להחליט או לעשות דברים שבדרך כלל לא נותנים להם, אבל המטרה כשנותנים להם לקבל החלטות על הוצאות היא לא בשביל לרגש אותם, אלא בשביל לגרום להם ללמוד מהבחירות שהם עושים, שילמדו מההחלטות הנכונות וישפרו את ההחלטות השגויות שעשו, עודדו את הילד שלכם להשתמש בשכלו הישר כשהוא מבצע קנייה, לפני קנייה גדולה ערכו אתו השוואות בין מחירים וכמובן, לכו לערוך את הקנייה במקום ובזמן המשתלם ביותר.

הגדירו יעדים לחיסכון המשפחתי

אם הילד שלכם מבקש ממכם לצאת עם המשפחה לחופשה בארץ או בחו"ל, נצלו את ההזדמנות לדבר עם הילדים, ספרו להם על כסף. ספרו להם על יעדים שהצבתם לעצמכם לטווח הקרוב ולטווח הרחוק ואיך אתם חוסכים את הכסף בשביל היעדים האלה. פתחו לילדים קרן חיסכון לחופשה משפחתית, כל ילד יפקיד שם חלק מהחסכונות שלו, וגם אתם – ההורים זכרו להפקיד את החלק שלכם בקרן.

תרגלו את הילד שלכם לנתינה

תחום נוסף שכדאי ללמד את הילדים עוד כשהם צעירים הוא הנתינה, בכל מקום ובכל מגזר יש את האנשים שיש להם יותר ויש את אלו שיש להם פחות, וכל אחד שיש לו יותר חשוב שהוא יעזור לחבר שלו שאין לו, יש באפשרותכם הרבה דברים שאתם יכולים לעשות בשביל להרגיל את הילד שלכם לנתינה, זה יכול להיות תרומה כספית למשפחות נזקקות או לילדים יתומים שגרים בסמיכות אליכם, מסירת מוצרי מזון מיותרים לארגוני חסד, התנדבות בבתים של אנשים סיעודיים ועוד.

שלחו את הילדים לקנות במכירה ברחוב

ישנם הרבה מוצרים לילדים שנמכרים במכירות ברחוב במחירים זולים מאוד. הילד הקטן שלכם מאוד ישמח למצוא איזשהו צעצוע במכירה ברחוב, והילד הגדול יותר ישים לב כי התקציב שלו מאפשר לו לקנות הרבה יותר במכירה ברחוב מאשר בחנות רגילה בקניון. קחו את הילדים שלכם לדוכן מכירה ברחוב, בדוכן הם ילמדו שיש מקומות בהם אפשר לקנות מוצרים רבים בזול ולא כל דבר צריך לקנות במרכזי קניות.

עקבו אחר ההוצאות וההכנסות

רישום מדויק של ההוצאות וההכנסות שלכם יכול לעזור לכם לעקוב אחר ההתנהלות הכלכלית שלכם וכך להישאר בגבולות היכולת שלכם. היכולת שלכם לסמן את הכסף שחסכתם, השקעתם, או הוצאתם, היא מיומנות נוספת שאתם יכולים ללמד את הילד שלכם, דרך קלה להעביר זאת לילד היא לעקוב עם הילד אחרי ההוצאות וההכנסות שלו.

למדו אותם תוך כדי סיפור

כל הילדים אוהבים לשבת עם אבא או אמא ולהקשיב לסיפורים שלהם, בדרך כלל, אז הם גם מקשיבים היטב ובתשומת לב רבה. תוך כדי, כשאתם יושבים עם הילדים ומספרים להם סיפורים ספרו להם על כסף, ספרו להם על יזמים מצליחים, על אנשים שהצליחו לעשות כסף, ובסוף כל סיפור תנו להם עצות כיצד להגיע להישגים כספיים.

שחקו במשחקי כסף
דרבנו את הילדים שלכם לשחק במשחקי כסף כמו מונופול, או משחקים שמלמדים שימוש בכסף. משחקים כאלה מלמדים את הילדים להשתמש נכון בכסף והם מתרגלים ניהול של כסף גדול, כלכלה של עסקים וכו'.