אל תתנו לכסף להרוס את הזוגיות שלכם

חיי זוגיות הם חיי שותפות לכל דבר, כן, זה כולל גם את הנושא הכספי. כשבני זוג חיים יחד, עולות לא פעם סוגיות שונות בעניין הכסף שיש לפותרן. לדוגמא, אחד מעוניין לקנות משהו, אך השני טוען שכרגע זה לא מתאפשר או שזה לא חשוב מספיק כדי להצדיק הוצאה כספית כזו.

כל אחד לעצמו הוא אישיות ועולם פנימי שלם בפני עצמו, בעל עבר וילדות שונים, הרגלים ותפיסות עולם שונות הבונות את סדר העדיפויות שלו. כך גם בני זוג, זה קורה בכל נושא וכולל גם את נושא הכסף.

"כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות" פתגם ידוע ומוכר זה, נותן לנו להבין שכמו שהעיניים של בן הזוג שונים משלך, דעתו בעניין קניית ריהוט חדש לבית שונה משלך. כל אחד הוא גם בעל הרגלים שונים לגבי הכסף, אחד אוהב לעקוב אחר ההוצאות בדקדקנות, התנועות בבנק פירוט כרטיס אשראי וכו' ואילו השני אוהב לבזבז, לקנות בלי חשבון ולהשתמש בכסף עד האגורה האחרונה.

המודעות לעניין היא החשובה ביותר, באמצעותו תגיעו להבנה שבן הזוג אינו נגדכם אלא הוא בעדכם ורוצה את טובתכם בלבד, הוא לא מתכוון חלילה כלל, לפגוע בבן זוגו. אם תבינו ותזכרו זאת בשעת מעשה של ויכוח כספי,כבר לא תעלו בראשכם כלל את המחשבה שיש לכם כאן סיבה להיפגע, אלא תדונו ביניכם בהסכמה ואהבה תוך הבנת השני ורצון בטובתו. 

כדי להקל לכם את הדיון הכספי במטרה שתגיעו להסכמות כלכליות המקובלות על שניכם, מובא בפניכם מספר טיפים שיסייעו לכם להתמודד במצבים אלו בקלות.

טיפים לניהול כלכלי בחיי הזוגיות:

1. הציבו מטרות משותפות ואישיות

פנו לעצמכם זמן לשבת יחדיו כדי לדון ביניכם על מטרות חשובות ומשותפות לשניכם, מטרות שתרצו להשיג בכספכם: שיפוץ או מעבר דירה, חופשה בחו"ל או מלון חמישה כוכבים בארץ וכדו'. ייתכן מאוד ויהיו ביניכם חילוקי דעות, זה טבעי לגמרי ואף מותר לחלוטין, אך, דאגו לשמור במהלך הדיון על אווירה של שלום ורעות. וכך, תוך התחשבות וכבוד הדדי, הגיעו יחד למכנה משותף המכיל את הצרכים המשותפים בהתאמה לשניכם, כך שכולם יצאו מרוצים. לאחר שהצבתם את המטרות המשותפות, עברו למטרות האישיות של שניכם בנפרד תוך הבנה וקבלת צרכי השני והקציבו סכום לכל מטרה, כך שתהיה שווה לשניכם.

2. הגדירו תקציב מותאם לשניכם

בנו לכם תקציב משותף המותאם לשניכם, תקציב המכיל בתוכו את כל ההכנסות שברשותכם כולל נכסים, הוצאות קבועות ושאינן, השקעות, חסכונות, התחייבויות בכרטיסי אשראי והלוואות. בחנו את התקציב שלכם, בדקו, האם יש בו מקום למטרות שהצבתם לעצמכם, האם נשאר סכום בתקציב אותו תוכלו להשתמש עבור כך. אם כן מה טוב. אך אם לא, בדקו כיצד תוכלו בכל אופן להשיג זאת בדרכים אחרות כמו: הגדלת הכנסות או צימצום הוצאות, ואם אין אפשרות גם בהן, דחו את המטרות לזמן רחוק יותר כשבנתיים תנסו לחסוך עבורן. 

3. הציבו אחראי ראשי לניהול הכלכלי המשותף

שני בני הזוג אחראיים לניהול הכלכלי בבית אך מומלץ להציב אחד שיהיה אחראי על התשלומים השוטפים של הבית, כמו: חשמל , מים וכו'. בנוסף, הוא יבצע מעקב אחר תנועות הבנק, האשראי וכו'. חלקו זאת בינכם כפי שנוח לכם, אך חשוב שיהיה ברור מי אחראי למה, כדי שלא יוצר מצב שמשהו לא בוצע או בוצע פעמיים. קבעו בינכם אלו מצבים כספיים יש לדון ולהחליט יחדיו ועל אלו מצבים או הוצאות בתקרת סכום מסוימת ניתן להחליט לבד.

4. דאגו לאווירה נעימה ומתחשבת בזמן הדיון

חשוב ביותר שהאווירה תהיה חיובית נעימה ואפילו חווייתית כדי שתצאו ממנה שניכם, מרוצים ומסופקים. אם תקפידו לשמור על אווירה זו, תצליחו להתמיד בה יותר ואולי אף לחכות עבורה כחוויה זוגית משותפת. דיונים אלו חיוניים ביותר. אחת לתקופה מסוימת, כדאי שתקבעו לעצמכם מראש מועד לדיון בנושא. תוכלו לקבוע בסיום כל דיון, תאריך לדיון הבא. לכן, התרחקו ככל האפשר מוויכוחים, מריבות, דמעות וראיה אנוכית שרק הורסות את הניהול הכלכלי המשותף ורק מחמיר את הזוגיות. בטח לא תרצו שזה יקרה רק בגלל אי הסכמות בנושא הכסף, כאשר בנושאים אחרים אתם מסתדרים מצוין. כל אחד מצדו יעשה את ההשתדלות המרבית לשמור על האווירה כדי שהיא תישאר נינוחה ורצויה.