איך מתנהלים נכון כלכלית גם בקורונה?

הקורונה נמצאת בחיינו מעל שנה. היא גרמה למשבר כלכלי חמור שמדינת ישראל לא חוותה במשך שנים. מאות אלפי עובדים פוטרו מעבודתם  או הוצאו לחופשה ללא תשלום. אלפי עסקים קטנים נסגרו.

כמעט ואין אזרחים שלא הרגישו את המשבר הכלכלי. רבים מאלו שלפני הקורונה חיו ברווח כלכלי, הגיעו למצב בו הדאגה לפרנסה הפכה ליומיומית. 

גם עכשיו, כשכבר החיסונים החלו, עדיין לא יודעים מתי מגפת הקורונה תיפסק. בכל זאת, הנזק הכלכלי צפוי להישאר איתנו עוד זמן רב.

התנהלות כלכלית בקורונה

אספנו עצות שיעזרו לכם להתמודד עם המצב הכלכלי בצורה הנכונה ואפילו גם לחסוך:

קודם כל, עשו סדר בתקציב המשפחתי שלכם:

 • בדקו מה ההכנסות שלכם.
 • בחנו מה ההוצאות הקבועות שלכם (משכנתא, הוראות קבע, דמי שכירות, ארנונה, וכו') ומה ההוצאות המשתנות (אירועים, קניות, חופשות ועוד).
 • בנו תקציב שנתי מאוזן, שההכנסות יותר גבוהות מההוצאות. המלצה שלנו, השתדלו לחסוך כסף לעתיד. 
 • מידי חודש, בדקו אם עמדתם בתכנון התקציב. ואם אתם מרגישים צורך, שנו את התקציב מידי פעם בהתאם להכנסות ולהוצאות.

השתדלו להמעיט בהוצאות לא הכרחיות:

הוצאות לדוגמא:

 • אם יש לכם מנוי לעיתון או לאתר, שאתם לא מנצלים אותו, אנו ממליצים לכם לבטל אותו.
 • השתדלו לחסוך במים ובחשמל.
 • אל תקנו מותרות ודברים יקרים שלא נחוצים לכם כרגע. למשל, עדיף שתסתדרו עם הפלאפון שלכם עוד כמה חודשים, אל תמהרו לקנות את האייפון החדש שיצא.

השוו מחירים:

ונביא דוגמאות:

 • בדקו כמה אתם משלמים על חבילות הסלולר, האינטרנט בבית והטלוויזיה, בדקו אם חברות אחרות מציעות לכם חבילות במחירים אטרקטיביים יותר.
 • לפני שאתם קונים בגדים, השוו את המחירים בין חנויות שונות, כדאי לכם לנצל את המבצעים בסוף עונה.

בדקו אם מגיע לכם הטבות או החזר כספי:

זה יכול להיות:

 • החזר מס או כיסוי על טיפול רפואי.
 • בתקופת הקורונה הממשלה נתנה מענקים. בדקו אם אתם זכאים למענק. ואם כן, היעזרו בו (מענק עבודה, עזרה לעצמאיים וכו').
 • בדקו שאין לכם כפל ביטוחים.

וודאו שההוצאות שלכם לא יעלו על ההכנסות: 

 • אנו ממליצים לכם לא להסתמך על הכנסות שאומרות להיכנס בעתיד. למשל, מענקים, החזר מביטוח לאומי, החזרי מיסים, כיסוי נזק מהתביעה של הביטוח וכו'. הכנסות כאלו יכולות להגיע יותר מאוחר מהמתוכנן, וכך תוכלו לחרוג מהתקרה שלכם. 
 • כדאי לכם לחסוך לפחות עשירית מהמשכורת. כך, במקרה שתוצאו לחל"ת או תתקלו בקשיים, יהיה לכם סכום שיעזור לכם לסגור את החודש ולא להגיע למינוס.

בדקו אם כדאי לכם למחזר את המשכנתא שלכם:

אנו ממליצים לכם לבדוק אם משתלם לכם למחזר את המשכנתא שלכם, אם קשה לכם לעמוד בתשלום החודשי של המשכנתא, כדאי לכם לנסות להביא להוזלת מחיר המשכנתא שלכם. 

את המשכנתא החדשה שתבחרו, תוכלו לחלק ליותר תשלומים, וכך ההחזר החודשי יהיה נמוך יותר ויהיה לכם קל יותר לעמוד בו. אבל, קחו בחשבון שככל שתפרסו את המשכנתא ליותר זמן, כך היא תהיה גבוהה יותר. 

באמצעות המיחזור אפשר לחסוך כסף רב, במיוחד כעת, כשממוצע הריביות בשוק נמוך מאוד. לכן, זו יכולה להיות לכם תקופה טובה למחזר את המשכנתא שלכם. 

לפני שאתם פורעים את קרן ההשתלמות שלכם, קחו ממנה הלוואה:

אנו ממליצים לכם לא לפרוע קופת גמל של הפנסיה, או את קרן ההשתלמות. אלא, לקחת הלוואה מהקרן בתנאים טובים ועם ריביות נמוכות. כך לא תצטרכו לשלם מס על הפירעון, וגם לא תבזבזו את הכספים שאמורים לשמש אתכם בעתיד.

אם אתם בעלי עסקים,

בדקו אם אתם יכולים להפחית את ההוצאות שלכם. לדוגמא, אם אתם מייצרים מוצר, בדקו אם יש חומרי גלם זולים יותר מחומרי הגלם שאתם משתמשים בהם כעת. השוו בין חברות שונות ובדקו באיזו חברה הכי משתלם לכם לקנות.

כדאי שתבררו אם המחיר שאתם גובים מתאים למחיר בשוק, ובמידת הצורך העלו את המחיר. אם אתם עושים שירות משלוחים כדאי לכם לגבות על כך מחיר סמלי ולא לתת את השירות הזה בחינם, במיוחד עכשיו, בתקופת הקורונה, שבה נעזרים הרבה בשירות משלוחים.

אנו ממליצים לכם לעשות בדק בית ולבדוק איך התקדם העסק שלכם מתחילת משבר הקורונה. בדקו אם אתם צריכים פחות עובדים, או אם תמצאו מיקום יותר זול לעסק. כדאי לכם לדחות הוצאות לא הכרחיות כמו שיפוץ המשרד או קניית מכוניות.

איך להוזיל את עלות ניהול הבנק?

כמו שאתם יודעים, ניהול חשבון בנק זה לא בחינם. כמעט כל פעולה שאתם עושים בבנק עולה כסף. שיחה עם נציג, פעולה באתר או באפליקציה, חלוקה לתשלומים וכדומה.

נהלו עם הבנק משא ומתן, ונסו להוריד ככל שניתן את העלויות של הפעולות בבנק. השוו בין בנקים שונים ובדקו איפה הכי משתלם לכם להחזיק חשבון בנק.

כדאי שתדעו, בעקבות נגיף הקורונה, בנק ישראל רוצה לשמור על בריאות הציבור ולמנוע התקהלויות. לכן, המחירים לשיחת טלפון עם נציג הוזלו באופן משמעותי. 

בנוסף, קחו בחשבון שביצוע פעולות באתר או באפליקציה עולה זול יותר מאשר פגישה עם נציג בבנק. כמובן שאפשר לבצע את הפעולות האלו בכל מקום ובכל זמן, ולכן זה מאוד נוח. 

תוכלו לחפש מסלול עם עמלות מופחתות. אם אתם לא עושים המון פעולות בחשבון, לכו על המסלול הבסיסי, שמאפשר לכם שיחה אחת עם נציג ועוד עשרה פעולות אישיות באתר או באפליקציה במהלך החודש. ואם אתם עושים הרבה פעולות, בחרו במסלול המורחב שמאפשר לכם לבצע 10 פעולות עם נציג ועד 50 פעולות בדיגיטל.

אנו ממליצים לכם לפקח על ההוצאות שלכם בכרטיס אשראי. כשמגהצים את הכרטיס לא תמיד חושבים על זה שבינתיים הכסף בבנק יורד. אם אתם נתקלים בכל בעיה בכרטיס פנו לבנק ובררו על כך. קחו בחשבון שכאשר אתם מחלקים לתשלומים, נגבה מכם ריבית.

שימו לב, משרד הכלכלה אישר את צמצום תקרת האשראי של לקוחות הבנקים. בנק לאומי ובנק הפועלים צימצמו את מסגרות האשראי ב 45%. הצימצום במסגרת האשראי לא יחול על מי שמסגרת האשראי שלו קטנה מ 7,500 ש"ח. המטרה היא לגרום לאזרחים לצמצם את ההוצאות שלהם.

אנחנו כאן בשבילכם, אם אתם זקוקים לעזרה בניהול התקציב המשפחתי, פנו אלינו. המומחים שלנו יתאימו לכם תוכנית ברורה להתייצבות כלכלית.