מה זה ביטקוין?

ביטקוין (או BTC) הוא מטבע דיגיטלי. השם שלו מורכב משתי מילים באנגלית, שהמשמעות שלהם היא מטבע מבוזר. זהו מטבע שלא תלוי בגוף מרכזי.

 הביטקוין פותח בשנת 2008, וב 2009 השתמשו בו לראשונה. עד היום לא יודעים מי האדם או הקבוצה שיצרו אותו.

בניגוד לכסף שרובנו מכירים היום, כמו שקל, יורו או דולר, הביטקוין הוא מטבע דיגיטלי ולא ממשי. אבל מה שדומה בין כל סוגי הכסף האלה הוא שלשטר עצמו או למטבע הדיגיטלי אין כל ערך (למשל, השטר הוא רק חתיכת נייר שלא שווה כלום בניגוד לזהב). הכסף מקבל את הערך שלו מעצם זה שאנשים מאמינים שיש לו ערך כזה.

קצת על ביטקוין

מה מייחד את הביטקוין?

המטרה של הביטקוין זהה למטרות של שאר סוגי הכסף. לשלם ולקנות באמצעותו.

ביטקוין מיוחד בכך שהוא מטבע מבוזר. המשמעות היא שאין גוף ששולט עליו. הוא לא מטבע של מדינה מסוימת. לא שומרים אותו בבנק. ולא צריך להנפיק אותו. 

הביטקוין נמצא ברשת דיגיטלית שיתופית וכל מי שמשתמש במטבע, צריך להסכים לחוקי האתר. אפשר לשלם עם המטבע דרך האינטרנט, כל סכום שרוצים, ולאן שרוצים.

אם תרכשו ביטקוין, תקבלו קוד משלכם לאתר, בעזרתו תוכלו לעקוב אחרי הביטקוין שבבעלותכם. 

קצת על כריית ביטקוינים:

מי שעוזר בתפעול האתר ובשמירה על האבטחה שלו, מקבל בתמורה לכך תשלום של ביטקוינים. לא לכל אחד משתלם לתחזק את האתר, כי הציוד שדרוש לשם כך, הוא יקר מאוד. 

מהם יתרונות הביטקוין?

כמו שכבר אמרנו, אין גוף ששולט על המטבע. ולכן, לא צריך שהבנק יאשר לכם את השימוש בכסף. אם יש לכם ביטקוינים, תוכלו להעביר כספים בקלות לכל מקום ברחבי העולם. המערכת מאובטחת ואין חשש לכניסות לא רצויות.

תפעול המערכת זול מאוד, לא צריך פקידים כמו שיש בבנקים, ותפעול האתר נעשה על ידי מי שרוצה להרוויח מכך ביטקוינים. האתר חדיש ודיגיטלי ולכן דורש פחות תחזוקה מאשר מטבעות ממשיים.

הביטקוין יכול להיות מטבע בינלאומי, ניתן להשתמש בו בכל העולם, ולא צריך להמיר אותו למטבע אחר בשביל לבצע עסקה בארץ אחרת.

איך לא התחילו להשתמש במטבע דיגיטלי מוקדם יותר?

רק ב 2008 הומצא פתרון למניעת שימוש כפול במטבע. עד אז היה אפשר לשלם כמה פעמים באמצעות אותו מטבע דיגיטלי. ולכן, שימוש במטבעות דיגיטליים לא היה יעיל.

ביטקוין קיים כבר יותר מעשר שנים. בשנים האחרונות המכירה שלו צברה תאוצה והערך הכולל של הביטקוינים עומד על כ 540 מיליארד דולר. 

כנראה שהביטקוין ימשיך להתפתח ולהתקדם, ומי יודע אולי בעתיד כבר כולנו נשתמש בו…

אם אתם לא מבינים בביטקוין, אנו ממליצים לכם להיזהר ולא להשקיע בו. יש עוד אפיקי השקעה רבים. עדיף לכם ללכת על משהו שאתם מבינים בו יותר. לאט, אבל בטוח!