פרילנסרים, נעים להכיר

שמעתם על כאלו שעובדים כשכירים? הכרתם עצמאים? תכירו גם את הפרילנסרים. 

לאחרונה מ-2019 נכנס מושג חדש של עבודה כפרילנסרים. זהו שילוב של שכירים ועצמאים. המעלות מכאן ומכאן. אז אם מעניין אתכם להיות פרילנסרים המשיכו לקרוא.

פרילנס

אז מיהו הפרילנסר?

הפרילנסרים בדרך כלל התחילו את דרכם כעצמאים. פרילנסרים הם עצמאים שנותנים שירותים בתחומים שונים. מתי הם נהפכים מעצמאים לפרילנסרים? ברגע שהם עובדים קבוע אצל חברה מסוימת. 

המשכורת שלהם כמו אצל שכיר נכנסת בעיקר ממקום העבודה הזה. אך ישנם כמה הבדלים מהותיים בין שכיר לפרילנסר.

הפרילנסר הוא זה שקובע את השכר שלו, סכום מסוים לעבודה, לא לפי שעות. ואילו שכיר משתכר לפי שעות ולא הוא זה שקובע את המשכורת שלו.

פרילנסרים לא מקבלים תלוש בסוף חודש אלא הם מקבלים תגמול על עבודתם בצורה של חשבוניות. 

לדוגמא: עורך וידאו יכול להיות עצמאי: מקבל הזמנות ומבצע. לפעמים הוא שכיר עובד אצל חברה מסוימת עושה את המשימות ומקבל תלוש. והוא יכול לשמש גם כפרילנסר לעבוד עם חברה מסוימת, הוא עושה לה את העבודות תמורת שכר שהוא קובע לעבודה ולא לפי שעות. 

הפרילנסר מחויב לחברה שהוא עובד איתה שתמיד הוא יהיה פנוי. החברה תמיד פונה אליו כשהיא נזקקת לשירות בתחום. בעצם ההבדל בין פרילנסר לעצמאי הוא שלפרילנסר יש לקוח קבוע וממנו עיקר ההכנסה שלו. ואילו העצמאי מתפרנס מלקוחות לא קבועים. 

איך מוגדרים הפרילנסרים אצל רשויות המס?

השכר של הפרילנסרים מוגדר בחוק כ-"שכר מרצה" או "שכר בוחן". רשויות המס עדיין לא מכירות בפרילנסרים כמעמד בפני עצמו אי לכך המס שהפרילנסרים נאלצים לשלם הוא גבוה מאוד. כדי שלא תרד לכם חצי מהמשכורת ואפילו יותר על ניכויים והיטלים שונים, תדאגו לסדר שתקוטלוגו בהגדרת המס המתאימה. אם תעשו את זה, לא רק שלא תפסידו אלא תרוויחו. כדאי שתפנו למומחים כמו כלכלת משפחה שיעזרו לכם לזהות מה היא דרגת המס שתשאיר אתכם הכי מורווחים. 

ישנן 3 נקודות נוספות שיעזרו לכם להוריד במיסים כמה שיותר.

  • יש להגיש אישור של פקיד השומה על ניכוי בתשלום שגבוה מ-30%.
  • דאגו שהעסק יהיה כפוף לחבות מס של לפחות 47%.
  • אם חוץ מהפרילנסריות אתם מקבלים גם משכורת או קצבה המהווים את עיקר ההכנסות שלכם יש סיכוי שיראו אותכם כשכירים וממילא ירד גובה המס הנדרש. כדי להיחשב לשכירים עליכם להגיש חשבוניות ולהראות תנועות בהתאם בחשבון העו"ש.

איך מתייחסים לפרילנסר בביטוח לאומי?

בביטוח לאומי רואים את הפרילנסר כשכיר לכל דבר. המעסיקים יהיו חייבים להפריש עבורו ביטוח לאומי וזכויות נוספות. הסיבה לכך שרואים את הפרילנסר כשכיר היא שהוא מקבל את ההכנסה העיקרית שלו ממישהו מסוים כמו השכיר. זה שזה ניתן בצורה קצת שונה, זה לא משנה את העניין. בנוסף, גם אם פרילנסר דומה לעצמאי, הרווח לא דומה. 

חשוב לציין שישנם מקרים חריגים בהם כן יחושב הפרילנסר כעצמאי והוא יצטרך לדווח על הכנסות ולשלם ביטוח לאומי וכל מה שזה גורר. זה יקרה במקרים בהם הרווחים של הפרילנסר יהיו ממש גבוהים או שנותן המשכורת ידרוש את זה.

כמה אזרחים ישראלים הם פרילנסרים?

תופעת הפרילנסרים החלה לצבור תאוצה בשנת 2019. אז הראו המחקרים שכ-36% ממקבלי המשכורות (לא עצמאים) עובדים כפרילנסרים. אנו מאמינים שהנושא ילך ויצבור תאוצה. אחרי הכל עבודה כפרילנסר היא עבודה נוחה היא משלבת את היתרונות של עצמאי ושכיר, מה שהופך אותה להיות נחשקת יותר ויותר. ההערכה היא שיתחולל איזו שהוא מהפך בתחום ובעוד תקופה כבר לא נכיר הרבה שכירים.