מס הכנסה שלילי, איך וכמה?

מס הכנסה? ועוד שלילי? נשמע מאיים! אך לפי הכלל המתמטי: מינוס כפול מינוס שווה פלוס, מדובר במושג מאוד חיובי. 

ואכן מס הכנסה שלילי הוא במילים אחרות מענק עבודה או השלמת הכנסה וכל הדברים הנחמדים הללו שכולנו מאד רוצים. אז איך נדע אם אנו זכאים? וכמה נקבל? 

על כל זה ועוד בשורות הבאות.

מס הכנסה שלילי

מס הכנסה שלילי, נעים מאוד להכיר

בעצם במס הכנסה שלילי מתבצע תהליך הפוך מאשר במס הכנסה ולכן הוא נקרא שלילי. כל אדם צריך לשלם מס הכנסה. ככל שהאדם מרוויח יותר כך הוא צריך לשלם יותר. בתשלום מס הכנסה מתחשבים גם בעוד כמה נקודות חוץ מגובה המשכורת כמו נקודות זיכוי, מספר ילדים ועוד. כמו שכבר אמרנו ככל שמרוויחים יותר צריך לשלם יותר מס הכנסה וככל שמרוויחים פחות צריך לשלם פחות וכל שמרוויחים עוד יותר פחות מקבלים מס הכנסה.

מס הכנסה שלילי הוא מענק עבודה להורים עובדים דוקא שהשכר שלהם נמוך. ישנם פרמטרים שונים שקובעים מי זכאי למענק ומה יהיה גובה המענק, נתייחס לזה בהמשך. 

משרד האוצר גאה מאוד במתווה של מס הכנסה שלילי. במשרד האוצר אומרים שזה מעודד אנשים לצאת לעבוד אך מאידך תומך באוכלוסיות חלשות. הם אומרים שמקבלי המענק אינם טפילים הם עובדים ומקבלים השלמת הכנסה. לפי המעכבים שלהם הם טוענים שהמענק הזה מגיע למקומות הנכונים לאזרחים המדורגים למטה מבחינה כלכלית. 

מי זכאי למס הכנסה שלילי?

יש פרמטרים שונים לזכאות אך ישנו תנאי בסיס שחייב שיהיה. 

כדי לקבל מס הכנסה שלילי אתם חייבים להיות הורים עובדים, שכירים או עצמאים זה לא משנה, מעל גיל 23. חוץ מהתנאים הללו יש את התנאי של גובה ההכנסה וכאן נחלק את הזכאים לשתי קבוצות:

  • בקבוצה הראשונה נמנה הורים מעל גיל 23 שלהם ילד אחד או שניים וכן כאלו מעל גיל 55 לא משנה אם יש להם ילדים או לא. הנמנים בקבוצה הזו זכאים למס הכנסה שלילי אם ההכנסות הכוללות שלהם בשנה זו היו בממוצע לחודש לפי הסקלה שנקבעה באותה השנה. כלומר אם מחלקים את כל ההוצאות השנתיות שלהם ל-12 חודשים והתוצאה עומדת בטווח הסקאלה. נכון לשנה זו ההכנסה לחודש צריכה להיות גבוהה מ-2090 ונמוכה מ-6,198. חשוב לציין שהסקאלה לא משתנה בהרבה מידי שנה הבדל הוא של כמה שקלים לכאן ולכאן. אך למרות זאת כן חשוב לברר מה קורה כי אכן ההבדל הוא של כמה שקלים אך הם כמה שקלים שעלולים להפוך את הקערה.
  • בקבוצה השניה נמנים הורים בני 23 ומעלה להם 3 ילדים לפחות. החישוב הוא אותו חישוב אך הסקאלה קצת שונה. בדרך כלל הסכום הנמוך זהה ב 2 הסקאלות אך הסכום המגביל משתנה לדוגמא השנה הסקאלה של הקבוצה הזו היא 2090 – 6807 ש"ח בחודש.

כמה מקבלים?

הסכום לא קבוע אין כללים הוא מותאם אישית לכל אחד לפי הנתונים שהוא מעביר. אנו נסביר את שיקול הדעת לשמביא לקביעת הסכומים וסכומים לדוגמה שמקבלים כך תוכלו לדעת פחות או יותר איפה אתם אוחזים.

4 הפרמטרים המרכזיים בחישוב התקבול הם :

  • גובה ההכנסות של מבקש המענק ממקום העבודה או מעסק עצמאי
  • הכנסות נוספות כמו שכר דירה, קצבת נכות הכנסות של בן הזוג ועוד.
  • גיל של המבקש וכן מספר הילדים מתחת לגיל 18
  • נכס נוסף מלבד דירת מגורים.

ככל שההכנסות של המבקש גבוהות יותר כך המענק יהיה נמוך יותר וכן להיפך. כל ילד מתחת לגיל  18 כנראה גם מהווה שיקול להגדלת המענק וכן הגיל של המבקש יחד עם הדברים האחרים מהווה פרמטר משמעותי.

ישנם מצבים מיוחדים בהם מקבלים מענק מוגדל ואפילו עד 150%. למשל אם חד הורית ומקרים נוספים.

גובה המענק נע בין 3,000 ואפילו 2000 ש"ח בשנה ועד 8,000 ש"ח בשנה. מענקים מכובדים יכולים להגיע ל-700 ש"ח בחודש ואילו יש מענקים שלא כוללים יותר מכמה עשרות שקלים בחודש. ככל שתהיו ממוקמים יותר באמצע הסקאלה בגובה ההכנסות שלכם כך יהיו לכם הסיכויים לקבל מענקים גבוהים. אלו שמרוויחים בין 3,500 ל-4,500 ש"ח בחודש הם אלו שבדרך כלל יקבלו את המענקים הגבוהים.

 

אז קדימה למה אתם מחכים, סדרו את התהליך ותהנו ממענק שנתי נחמד.