דחיית סיפוקים, איך זה קשור לכלכלה נבונה בחופש?

בחופש הגדול יש אין ספור פיתויים מפיתויים שונים. רמת הגירויים שגם כך גדולה מאוד, מכפילה את עצמה. ובכלל, חופש הוא זמן בו פורקים עול ובדרך כלל יוצאים מהאיזון. הילדים מבקשים כל הזמן עוד ועוד, אטרקציות, טיולים, קניות ומה לא. והאמת שלא רק הם גם לנו יש הרבה רצונות בחופש שקשה לנו לשלוט עליהם. הדרך היחידה לשמור על איזון כלכלי וכלכלה נבונה בחופש היא ללמוד על דחיית סיפוקים כך נוכל לשלוט בכסף שלנו ולהוציא אותו, רק מתוך בחירה מושכלת. 

דחיית סיפוקים וכלכלה נבונה

למה חשוב לחנך את הילדים לדחיית סיפוקים?

אם אנחנו כבר מדברים על חינוך לדחיית סיפוקים חשוב להדגיש שכמעט כל מה שנאמר במהלך הכתבה קשור גם אליכם גם אתם צריכים לחזק בתוככם את הדבר שקוראים לו דחיית סיפוקים. אז שימו לב!

דחיית סיפוקים היא ערך חשוב מאוד, ילד שפיתח בתוכו את היכולת הזו מצליח יותר בחיים. דחיית סיפוקים משפיעה על עוד כמה דברים חוץ מאשר הנושא הכלכלי אשר מושפע מכך באופן ישיר. 

ישנו מחקר ידוע אשר בוודאי חלקכם שמעתם עליו המוכיח את החשיבות של פיתוח היכולת לדחות סיפוקים כבר מגיל צעיר ואת ההשפעה של היכולת הזו על כל החיים. במהלך המחקר גיבשו החוקרים קבוצת ילדים. כל ילד הוכנס לחדר וקיבל ממתק מרשמלו החוקרים יצאו מן החדר והודיעו לילדים שאם הם לא יאכלו את המרשמלו עד שהם יחזרו לחדר הם יקבלו מרשמלו נוסף. היו ילדים שלא התייחסו כלל לדברים ואיך שהחוקר יצא מן החדר התנפלו על המרשמלו. היו ילדים שהסתובבו סביב המרשמלו ליקקו ולבסוף גם חלקם אכלו. והיו ילדים שבכלל לא הסתכלו על המרשמלו הם חיכו שהחוקר יחזור ולבנתיים חיפשו לעצמם תעסוקה אחרת. לאחר המבדק המשיכו החוקרים לעקוב אחר הילדים ומה שהם גילו היה מדהים. ככל שהילד יותר שלט בעצמו בעת המבחן כך הוא הצליח יותר בחיים, בלימודים ובעבודה. 

המסקנה של המחקר היתה שדחיית סיפוקים זה בעצם תפיסת עתיד. אדם שדוחה סיפוק מסוים לא עושה את זה סתם אלא מתוך מחשבה על העתיד. יש לו מטרה ברורה והוא לא מפספס אותה בשביל אי אלו פיתויים. אנחנו יכולים לראות את זה בכלכלה נבונה אם אנחנו חושבים על העתיד הכלכלי שלנו ואנחנו ומסוגלים להבין שזה חשוב, אנחנו מצליחים לדחות את הסיפוק מפני העתיד. בזה שאתם מחנכים את הילדים לדחיית סיפוקים תביאו לו תועלת רבה. וזה מלבד התועלת של מצב כלכלי יציב בבית וחינוך פיננסי אתם מחזקים לו את היכולת של דחיית סיפוקים מה שיתן לילד הצלחה בחיים.

אז איך מחנכים לדחיית סיפוקים?

כמובן שהתרגול הזה הוא גם עבורכם, גם אתם יכולים ליישם את התרגילים הללו על עצמכם ולפתח בכם את היכולת המופלאה של דחיית סיפוקים. מה שיביא אותכם למצב כלכלי יציב וטוב אך לא רק.

הסחת דעת ומציאת תחליפים

במחקר היו את הילדים שהכי הצליחו הם לא נגעו כלל במרשמלו וגם בחיים הם הצליחו יותר מכולם. שימו לב, הילדים הללו פשוט הסיחו את דעתם מהפיתוי. הם הבינו ששווה להם לחכות ולא לאכול ופשוט חיפשו לעצמם תעסוקה אחרת. אפשר לאמת את הטקטיקה הזו לחיים שלנו שתעזור לנו  ולילדים שלנו לפתח יכולת נרחבת ומעצימה של דחיית סיפוקים.

כאשר יש פיתוי לא מסתובבים סביבו, לא חושבים עליו כל הזמן אלא פשוט מתנתקים ומחפשים תחליף. לדוגמא, אם הילד נורא נורא רוצה ארטיק והוא עומד ליד המקרר בחנות ומסתכל על הארטיק ואתם יודעים שקניתם לו כבר היום וממש לא מתאים עוד אחד, זו ההזדמנות שלכם לחנך אותו לדחיית סיפוקים. דבר ראשון תרחיקו אותו מן המקרר של הארטיקים שלא יהיה בסביבת הפיתוי מה שיקשה עליו להתגבר כאשר הוא יהיה רחוק ולא יראה את האריזה של הארטיק מנצנצת לו מול העיניים יהיה לו יותר קל לקבל דברים בפרופורציה. כאשר אתם רחוקים תסבירו לילד שזה לא מתאים אפשר לתת לו מושגים מעולם הפיננסי ושלא כל מה שרוצים מוכרחים עכשיו ומיד. פעם הבאה שנחליט לקנות לך ארטיק נקנה לך את הטעם הזה ועכשיו נמשיך במסלול הקניות שהתוונו מראש יש עוד הרבה דברים נחמדים בהמשך. 

תרגול מיומנות

כדי להצליח לחנך ילד לדחיית סיפוקים חייבים לתרגל מיומנות. פעמים רבות אנו נתקלים בבכי או בתגובה לא מרוצה של הילד. אנחנו שאוהבים לראות את הילד מרוצה ושמח, פעמים רבות נכנעים ומביאים את המבוקש. כאן חשוב להבין שהצורך שלנו שהילד יחייך כל הזמן הוא צורך ולטובת הילד מותר לו לפעמים להיות מאוכזב ולא מרוצה. כאן אנחנו נדרשים לדחיית סיפוקים, לדחות את הרצון הזה שהילד יחייך ולהבין שמותר לו להיות גם לא מרוצה. זוה דרך היחידה לחנך את הילד לדחיית סיפוקים.

הכרת הטוב

ילד שלא מכיר טובה הוא ילד שיהיה לו קשה לדחות סיפוקים, הוא בטוח שהכל מגיע לו. לכן, כדי לחנך ילד לדחיית סיפוקים דבר ראשון צריך ללמד אותו שלא הכל מגיע לו וצריך להגיד תודה על כל מה שמקבלים. כדי לחנך להכרת הטוב צריך להסביר שבשביל לקבל צריך להתייגע אל תתנו לילדים סתם משחק שווה כי ראיתם בחנות, אל תרעיפו בלי סוף. אלא למדו אותו שבשביל לקבל דרושה השקעה ילד שהשקיע בשביל הציון, ראוי לפרס אך לא הכל בא ברגל. כאשר ילד יבין מה זו השקעה ומה זה מאמץ הוא יוכל להעריך ולהגיד תודה על מה שהוא מקבל.

עקביות ותיאום

זהו כלל בסיס בהנחיית הורים. אם אתם רוצים לגדל ילד ממושמע שמקבל את המילה שלכם, אתם צריכים להוכיח להם שאתם סגורים על הנושא. אם ילד יזהה בקיעים בהחלטת ההורים הוא יבין את העניין וינסה להרחיב אותם וברוב הפעמים זה מצליח. לכן חובה תמיד ובפרט כאשר מחנכים לדחיית סיפוקים, אם אמרתם לא על משהו, אין לכם אפשרות לחזור חזרה ה"לא" הוא מוחלט. אם תנהגו כך תגיעו למצב שהילד אפילו לא ינסה להתווכח. חשוב מאוד שאתם ההורים תהיו מתואמים ביניכם.שלא יהיה מצב בו הורה אחד אומר לא והשני אומר כן. זה לא חינוך. הילד ילמד שכאשר הורה אחד מסרב זה לא מוחלט יש אפשרות לשינוי. לכן חשוב מאוד להיות עקביים ומתואמים כאשר רוצים לחנך את הילד לדחיית סיפוקים.

הכלת רגשות

ילד שלא מכיר טובה הוא ילד שיהיה לו קשה לדחות סיפוקים, הוא בטוח שהכל מגיע לו. לכן, כדי לחנך ילד לדחיית סיפוקים דבר ראשון צריך ללמד אותו שלא הכל מגיע לו וצריך להגיד תודה על כל מה שמקבלים. כדי לחנך להכרת הטוב צריך להסביר שבשביל לקבל צריך להתייגע אל תתנו לילדים סתם משחק שווה כי ראיתם בחנות, אל תרעיפו בלי סוף. אלא למדו אותו שבשביל לקבל דרושה השקעה ילד שהשקיע בשביל הציון, ראוי לפרס אך לא הכל בא ברגל. כאשר ילד יבין מה זו השקעה ומה זה מאמץ הוא יוכל להעריך ולהגיד תודה על מה שהוא מקבל.

סדר יום

דבר שיכול להקל על הילד שלכם הוא חינוך לסדר יום וניהול זמנים. ילד שיש לו שגרה שמורכבת מחובות וזכויות כמו הכנת  שיעורי בית ומשחק עם חברים. הוא ילד שיודע שצריך להשקיע בשביל להגיע לתוצאה. הוא גם יודע להשלים עם חוסר מושלמות וסיפוק מיידי. לכן, כדאי להרגיל את הילדים לסדר יום מסודר ואחריות כמו סידור המיטה בבוקר כאשר חוזרים מהלימודים מכינים שיעורי בית ורק אחר כל אוספים את המשחקים ועוד.

לסיכום:

דחיית סיפוקים זוהי יכולת חשובה שאנו כהורים יכולים לפתח אצל הילד שלנו. יש קשר הדוק בין חינוך פיננסי וכלכלה נבונה לדחיית סיפוקים. בחופש זהו הזמן לתרגל עם הילד שלנו איפוק ודחיית סיפוקים מידיים וזה יקל גם על חשבון הבנק שלכם. אז אם אתם הורים משקיעים ומסורים קחו זאת כאתגר. החופש הזה מתאמנים על דחיית סיפוקים. זה יביא את הילד שלכם למקום טוב יותר וכמו כן גם את חשבון הבנק שלכם.

לקריאת חומר נוסף על חינוך פיננסי וכלכלה נבונה, הקליקו.